Терънс Шанън-младши отбелязва 30 точки, номер 13 в Илинойс до победа с 97-73 над Мисури
AP News | 2023-12-23 | 07:08:49

ST. ЛУИС (АП) — Терънс Шанън-младши имаше 30 точки и 11 борби, Куинси Гериер продължи горещата серия с най-добрите 28 точки в кариерата си, а номер 13 Илинойс победи Мисури с 97-73 в съперническата игра на Braggin' Rights в петък вечер.

Коулман Хокинс вкара 15 и беше първият, който грабна трофея, когато беше изнесен на корта след последния звънец. Илини (9-2, 1-0 Голямата десетка) се събраха на купчина, издигнаха символа на триумфа си и тропаха с крака в празнуване.

Мисури постигна най-неравномерната си победа в серията миналата година, когато натрупа преднина от 35 точки по пътя си към победа с 93-71. Но този път Тигрите пропуснаха 16 от първите си 17 опита от 3 точки, докато изоставаха с 49-24 на полувремето.

Шон Ийст II имаше 15 от своите 18 точки през второто полувреме, за да поведе Тигрите (7-5), които загубиха третата си поредна среща. Първокурсникът Трент Пиърс отбеляза 12 в първия си старт в кариерата.

Ветеранското трио на Илинойс от Шанън, Гериер и Хокинс се увериха, че няма да се повтори най-тежкото им поражение от миналия сезон, като вкараха 29, докато Илини стигнаха до предимство от 31-15.

Шанън леко накуцваше, след като се забърка с Тамар Бейтс в задната зона в края на второто полувреме, но той отхвърли каквото и да е отношение по време на таймаут и за кратко се върна на корта, преди да излезе под бурни овации.

Guerrier добави петата си тройка, най-висока за сезона, преди да се присъедини към него на пейката с Илини с 28.

ИЗВЪРШВАНЕТО

Illini изведнъж изглеждат като много по-дълбок отбор с Guerrier, който влиза в микса. След като отбеляза средно само 6,3 точки в първите си осем мача, Гериер записа 22 срещу Тенеси и отбеляза средно 21,7 точки в последните три мача на Илинойс. Guerrier раздели първите четири години от кариерата си между Syracuse и Oregon.

ПОДНОВЯВАНЕ НА СЪПЕРНИЧЕСТВО

Преди мача училищата обявиха шестгодишно удължаване на серията, което ще запази годишния съперническа игра в Сейнт Луис до 2029 г. Тя започна през 1980 г. и се играе в Сейнт Луис всяка година от 1983 г. насам, с изключение на 2020 г., когато беше преместена в домашната арена на Мисури поради пандемията от коронавирус.

СЛЕДВАЩО

Мисури: Завръща се у дома, за да завърши извънконферентната игра на 30 декември срещу Централен Арканзас.

Илинойс: домакин на Феърли Дикинсън на 29 декември в последния си мач извън конференцията.